7 правил гарної дитячої книжкової ілюстрації

Автор Al 06.04.2020 0 Коментарі Вибір,

Бонус - 7 найяскравіших дитячих книжкових ілюстраторів

 

Купити гарну дитячу книгу не так просто. Підібрати ілюстрації до смаку дитини, захопити його читанням і захопити розповіддю - ще складніше. 

Часто ми стоїмо в магазині перед полицями з дитячою літературою не в силах зробити вибір, а йдемо додому з найяскравішою і безглуздою обкладинкою, від якої дитину виверне. Чи можливо відчути себе на місці дитини і зрозуміти, які ілюстрації її приваблюють?

Спробуємо розібратися в секретах кращих ілюстрацій дитячих книжок? 

 

Назад в минуле

Ілюстрування дитячої книги як окремий жанр дизайну з'явилося в Великобританії в 1870-х роках. До цього аж до кінця XVII в. діти слухали або читали ті ж книги, що і дорослі.

Перша дитяча книга називалася «Світ чуттєвих речей в картинках» (Orbis Sensualium Pictus) - це був підручник на латині, ілюстрований гравюрами. Її опублікував у 1658 р чеський священик і педагог Я. А. Коменський.

Ще ціле століття коло дитячого читання в основному зводився до Біблії. А ось в XVIII в. у дітей, нарешті, з'явилася можливість читати адаптовані книги для дорослих. Це два знаменитих роману - «Робінзон Крузо» Д. Дефо (1719) і «Подорожі Гуллівера» Дж. Свіфта (1726). Проте, вже тоді для дітей, і для дорослих були доступні видання народних казок, балад і переказів, які прийшли з усної традиції. Початок XIX в. принесло з собою поява німецьких народних казок, опублікованих братів Грімм.

Ну і власне, початок «золотого століття» дитячої літератури відноситься до середини XIX ст. До цього часу вже стало зрозуміло, що дітям, крім підручників і релігійних творів, потрібні власні книги. Поштовхом до популяризації дитячої літератури також стало рух за загальне обов'язкову початкову освіту (був введений у Великобританії в 1870 р для дітей від 5 до 12 років). До речі, саме з початком появи дитячих книг рівень грамотності серед дітей, включаючи і належать до нижчих станів, почав впевнено підвищуватися.


 

7 правил ілюстрування дитячої книги

 

Головна особливість дитячої книги - це персонажі. Яскраві персонажі, з яскравими характерами і яскравою зовнішністю. Таким чином, центральні персонажі повинні подобатися дітям, щоб привернути їхню увагу і завоювати їх любов. Давайте подивимося на героїв, очима дітей.


1. Контраст. Дитяча ілюстрація повинна бути чіткою і зрозумілою. В іншому випадку дитині складно сфокусуватися. Уміння зосереджуватися у нього поки не дуже розвинене. Діти краще сприймають кольору і форми, і саме ці фактори особливо важливі для ілюстрування дитячих книжок.

 

2. Композиція. Чіткість і продуманість. Погляд і увага повинна концентруватися в межах картинки. Найкраще, щоб концентрація дитини не йшла за межі сторінки або розвороту і залишалася в його центрі.

 

3. Персонажі. Читачі повинні дізнаватися в героях себе. Добре, наприклад, якщо персонажі відповідають віку дітей, пропорціям тіла. Малюнок персонажів для маленьких читачів має бути плоскими, лінійними, як в книжці-розмальовці. Старші діти можуть сприймати вже більш складні зображення.

4. Кольори. Колірна палітра не повинна бути складною. Кольори потрібно вибирати яскраві, радісні, по можливості контрастні, але гармонійно поєднані. Кольорові ілюстрації набагато краще чорно-білих.

 

5. Характер. Світогляд героїв не повинно бути занадто складним. Якщо він злий, то зображується злим, якщо добрий, то малюється він характерно добрим. Так. міміка персонажів повинна бути яскраво виражена. Потрібно намагатися, щоб їхні емоції зчитувалися легко.

 

6. Стереотип. При всьому вищеописаному в дитячій ілюстрації слід уникайте стереотипів. Стандартні герої - нецікаві, мляві. Вони нудні і позбавлені блиску. Тому потрібно створювати яскравих героїв.

 

7. Дії. Сюжет в книзі розкривається через діалоги і дії. Вони також показують і характери персонажів. Для коректного відображення рухів і дій потрібно намагатися використовувати знайомі дитині дії, враховуючи дитячу психологію. 


 

Правила вибору класної дитячої книги.

Звичайно ж, з самого раннього дитинства потрібно прищеплювати дітям хороший смак. З цим не сперечається ніхто. Але як зрозуміти, що краще для вашої дитини? 

Всі ми, наприклад, намагаємося обмежувати дітей у споживанні солодкого і прищеплювати любов до овочів. Приблизно так само потрібно намагатися чинити і з книжковими ілюстраціями.

Намагайтеся, наприклад, уникати застарілих позбавлених смаку книг з вирізаними тремтячими очима і ядерними квітами. Вибирайте ті книги, ілюстрації в яких подобаються вам самим. Гармонійні і спокійні, але привертають увагу і будять фантазію. Знайомити свою дитину зі світом прекрасного потрібно поступово - крок за кроком. 

 

Не забувайте, що увагу дитини утримати складніше, ніж увагу дорослого. Є простий фокус на перевірку контрастності зображення. Якщо фотографія картинки в чорно-білому режимі зливається в сіру пляму - дитині буде складно сприймати її і в кольоровому вигляді. Зображення ж з чіткими кордонами, формами і композицією буде «читатися» дитиною набагато краще.

 

Реалістичність зображення тварин і людей - ще один «камінь розбрату». Багато дорослих, особливо старше покоління - бабусі й дідусі, переконані, що в дитячих книгах тварин потрібно малювати максимально реалістично. Інакше у дитини буде неправильне уявлення про те, як виглядає, наприклад, кішка. 

Однак, на практиці, малюки краще реагують саме на символічніше зображення тварини. Не дивлячись на страхи і побоювання старших, діти відразу ж дізнаються зображене тварина. А ще стилістичні зображення і символізм розвиває дитячу фантазію. Не потрібно боятися спрощених форм при ілюструванні книг для малюків. А ось реалістичні ілюстрації припадуть до смаку для дітей постарше.

 

Є один простий лайфхак для вибору якісних дитячих книг. При великій кількості книг на полицях намагайтеся пошукати маленькі і молоді видавництва. Зверніть увагу на книги невідомих (поки) видавців. Саме вони більш ретельно підходять до якості ілюстрацій. До підбору цікавих молодих письменників. І нестандартних справді вартісних дитячих ілюстраторів. 

 

Типи дитячих книжкових ілюстрації

Незважаючи на те, що єдиної класифікації дитячих ілюстрацій звичайно-ж немає, ми все-таки спробуємо структурувати ее.Чаще за все, і це добре, малюнки для ілюстрування дитячих книжок дуже індивідуальні і повністю відповідають стилю автора. 

Однак, ми постараємося виробити стислий довідник по по технікам і стилям дитячих ілюстрацій. Спеціально для дорослих, які хочуть розібратися в асортименті дитячих ілюстрованих видань.

Почнемо з різноманітності використовуваних матеріалів. Тут в ходу у дитячих художників все багатство образотворчих засобів і методів:

  • олівці

  • фарби

  • акварель

  • графіка

  • колажі

  • аплікація

Зустрічаються і неординарні способи ілюстрування дитячих видань. В'язання, плетіння з дроту і лози, різьблення по дереву і навіть скульптура - пластилінова, глиняна або пластикова. Є ілюстратори, які відразу малюють фінал - створюють "чистовик" з голови, інші ж роблять безліч скетчів і підбирають референс.

Головне, що не слід забувати це той факт, що головна складова ілюстрації - це один об'єднуючий принцип для всієї серії картинок. Найчастіше це безпосередньо сюжет книги. Він розбивається на глави або ключові сцени, до кожної з яких художником створюються ілюстрації. 

 

Є окремий тип дитячих книг, в яких як такого сюжету немає, або він простежується не чітко. Так, при створенні дитячих книг, деякі художники об'єднують серії картинок за принципом місця дії: наприклад, ілюстрації сцен з сільського життя. За таким принципом оформлені багато віммельбухі - розвиваючі книги для розглядання, що тренують увагу і пам'ять. Це видання великого формату, в яких кожен розворот - деталізована картинка, яку діти можуть розглядати нескінченно. Віммельбухі - ідеальний варіант для читачів молодшого віку: діти вчаться, граючи і читаючи. 

Картинки іноді об'єднуються і за стилістичним принципом. Ілюстратор малює вже знайомі образи, адаптуючи їх під свій унікальний стиль. Наприклад, перемальовує персонажів книги, серії книг, серії фільмів або мультиків так, щоб вони, залишаючись впізнаваними героями, відбивали бачення художника. 

 

Особливість техніки теж може бути об'єднуючим принципом. Наприклад, якщо автор використовує тільки геометричні фігури. Подібні ілюстрації відмінно тренують образне мислення дітей і вчать їх сприймати спрощені форми.

Таких об'єднують принципів можна придумати безліч. Обмежень немає, все залежить тільки від самого художника і можливостей його фантазії.

 

Зараз дуже популярні живі техніки і матеріали - акварель, гуаш, кольорові олівці, колажі. 

Векторні ілюстрації теж користуються популярністю, але найчастіше почерк художника в них розпізнати набагато складніше.

 

7 найяскравіших дитячих ілюстраторів 

Неможливо виділити найбільш «кращих», найбільш «відомих», найбільш «затребуваних» або просто «великих» ілюстраторів і художників, що створюють дитячі книги. 

Поетоми ми вирішили в цей раз зробити топ самих «яскравих» і пам'ятних дитячих ілюстраторів в самих різних техніках і стилях.

 

Уолтер Крейн. 

Перший відомий нам дитячий ілюстратор. Жив у Великобританії в 1845-1915 роках. Був найбільшим англійським ілюстратором, який отримав популярність, розробляючи малюнки для шпалер, плитки, кераміки і, звичайно-ж дитячої книги.

Уолтер працював в техніці кольорової ксилографії. Разом з видавцем Е. Евансом - піонером недорогий кольорового друку, вони почали масове виробництво недорогих дитячих книг. Вишукане художнє оформлення, чудове знання дитячої психології і невисока ціна продукції незабаром зробили видавця багатим, а художника знаменитим.

Всього Крейн виконав понад 50 багато ілюстрованих книг для дітей. Художник намагався зрозуміти, що саме приваблює дітей в ілюстраціях і в мистецтві в цілому. Він вважав, що діти вважають за краще бачити точні лінії, чітко позначені форми і фігури, а також яскраві насичені кольори.

 

Лев Токмаков 

Мабуть, найбільш відомий радянський художник-ілюстратор  (1928 - 2010рр). 

Лев Токмаков - творець тексту та ілюстрацій до книг для дітей «Мішин самоцвіт», «Чудеса Господні» (2010 р), автор двох збірок поезій: «Собачий сон» (1998 г.), «Очі безсоння» (2008 г.) .

З 1958 р співпрацював з журналом «Мурзилка», після "Веселі картинки", а також у видавництвах "Малюк", "Дитяча література", "Молода гвардія", "Росмен", "Астрель" і ін. Проілюстрував понад 200 дитячих книжок , створивши яскраві образи до творів вітчизняних авторів (Михалкова, Маршака, Заходера, Циферова, Токмаковой, Якима, Барто, Гайдара і багатьох інших), так і до зарубіжних книг - казкам Родарі, Ліндгрен.

Роботи художника зберігаються в Державній Третьяковській галереї, Музеї образотворчих мистецтв імені А. С. Пушкіна, Братиславській Національній картинній галереї, багатьох музеях і приватних колекціях.

 

Юрій Васнецов 

Другий радянський художник, без книжкових ілюстрацій якого не обійшлося дитинство жодної дитини періоду 60-80-х рр минулого століття. Живописець, графік, театральний художник, книжковий ілюстратор і лауреат державних премій. Саме його малюнки можна зустріти в більшості знайомих нам з дитинства книг. Його стиль пізнаваний і своєрідний. 

Лауреат безлічі нагород і премій.

 

Роберт Інгпен

Інгпен - ілюстратор австралійського походження. Серед його робіт малюнки до «Аліси в країні чудес», «Острову скарбів», «Тому Сойеру», «Пітер Пену і Венді», казок Кіплінга і багатьом іншим класичним творам. Деяким ілюстрації Роберта Інгпена здаються надто дорослими, серйозними і навіть похмурими, у інших же викликають захват. Неповторна «пісочна» стилістика заворожує і не залишає байдужими ні юних, ні дорослих читачів. 

 

Ерік Карл 

Цей ілюстратор довгий час працював у відділі реклами в престижній газеті «Нью-Йорк Таймс». Одного разу логотип, намальований художником, так сподобався одному дитячому письменнику, що Еріку Карлу запропонували створити ілюстрацію для книжки. Незабаром художник і сам став писати і малювати для маленьких читачів.

 

Ребекка Дотремер

Французький художник-ілюстратор і автор власних дитячих книг. Працює в дитячих друкованих виданнях і створює плакати з ілюстраціями. Її стиль так-же неповторний і легко впізнаваний. Книги, створені нею, користуються незмінною популярністю.

 

Квентін Блейк

Квентін - англійська ілюстратор. Його малюнки прикрашають понад 300 книг визнаних класиків: Льюїса Керролла, Редьярда Кіплінга, Жюля Верна, Сільвії Плат, Роальда Даля і багатьох інших. 

 

 

Творча майстерня «Аґрафка»

Творчий і сімейний тандем художників Романки Романишин і Андрія Лесіва. Одні з найпопулярніших українських ілюстраторів за кордоном. Їх визнаний неповторний графічний стиль розбурхує дитячу фантазію і привертає увагу здалеку. 


 

Звичайно-ж універсального рецепта ідеальної ілюстрації не існує. У випадку ж з дитячими книгами і дитячими ілюстраціями ситуація ще складніша. При величезному різноманітті стилів технік і трендів вибір оптимальної дитячої книги залишається питанням смаку покупця. Сподіваємося, ми пролили трохи світла і внесли крапельку ясності в питання дитячої книжкової ілюстрації.

Коментувати