Микола Носов - у чому феномен дитячого письменника?

Автор Al 20.02.2019 0 Коментарі Вибір,Розвиток,

Як вибрати і купити цікаву дитячу книгу? Це довічне питання, яке виникає з досить частою періодичністю. Що подарувати дитині на День Народження? Як захопити малюка читанням? Що почитати, щоб не було нудно? Як порадувати дитину, як догодити їй цікавим і захоплюючим подарунком? Ці питання постійно задають собі батьки. Не був винятком і Микола Носов. Так, так! Відомий автор чудових дитячих історій прийшов до успішної кар'єри дитячого письменника якраз переймаючись цими самими запитаннями. Але про все по порядку.

 

Дитячі роки Миколи Миколайовича Носова не назвеш простими. Другий син в родині актора випробував на собі всі тяготи і злидні повоєнних років. Народився маленький Коля в Києві, який був виснажений Першою світовою і Громадянської війнами. Разом зі старшим братом Петром хлопчики любили бувати на виступах батька. Мріяти і будувати плани на майбутнє. Однак життя сім'ї Носових ніяк вже не можна було назвати простою. Крім акторського ремесла, батькові сімейства доводилося працювати залізничником і годувати сім'ю важкою працею. Не минули родину ані голод, ні холод, ні нестатки. І навіть страшна епідемія тифу не пройшла стороною.

 

Гірше за всіх довелося маленькому Колі. Він хворів довше і важче за всіх. На превелике щастя ніхто з родини не загинув. Всі видужали, що послужило для Миколи першим уроком - «сльози бувають не тільки від горя, плакати можна і в хвилини щастя».

 

Всі дитячі спогади і переживання пізніше знайдуть відгук в книгах популярного письменника. Але поки що попереду - важка праця і пошук себе. До речі, спогади про своє дитинство Носов використовував в книзі «Таємниця на дні колодязя».

 

З 14 років Микола працював щоб прогодувати сім'ю. У маленькому місті Ірпені, що недалеко від столиці України хлопчик розносив газети, орав і копав землю, косив сіно і допомагав старшим в будь-якій роботі, яка допомагала заробити на їжу. Роботу доводилося поєднувати з навчанням в гімназії. Відучившись 7 класів, Микола пішов на завод. Тяжка праця на бетонному заводі, потім на цегляній фабриці не зломили творчу натуру хлопця. Він не перестаючи мріяв і йшов до своєї мрії.

 

 

Коля Носов був захоплюється натурою. У дитинстві він мріяв музикою і спільними зусиллями сім'я змогла накопичити на скрипку. Хлопчик наполегливо займався, але обставини перешкодили навчанні. У свій час Коля уявляв себе актором, як і тато. Потім серйозно заглибився в хімію. З приятелем вони навіть організували на горищі свого будинку хімічну лабораторію. Хімію Коля вважав царицею всіх наук і наполегливо намагався вступити до КПІ на хімічний факультет. Але не всі мрії збуваються.

 

Працюючи на Ірпінському цегельному заводі, Микола Носов відвідував вечірню школу і готувався до вступу в Політех. Однак, змінивши своє рішення, в 19 років він вступив до Київського художнього інституту, навчання в якому і схилила чашу терезів долі майбутнього письменника в бік творчості.

 

Незадовго до початку Великої Вітчизняної війни Микола Носов перевівся до Московського інституту кінематографії. Закінчивши його, він тривалий час працював постановником і режисером мультиплікаційних, наукових і навчальних фільмів. У роки Великої Вітчизняної війни Носов не кидав режисуру і продовжував творити.

 

 

Писати дитячі розповіді Микола почав ще в 1938 році, але літератором відчув себе тільки після Великої Вітчизняної війни. Перше оповідання Носова називався він «Витівники». Потім були опубліковані інші оповідання: «Жива капелюх», «Огірки», «Чудові брюки», «Мишкова каша», «Городники», «Фантазери» і ін.

 

Шлях в життя літературної творчості письменника дав хто б ви думали? Дитячий журнал «Мурзилка». Всі ці розповіді увійшли до першої збірки Носова «Тук-тук-тук». А трохи пізніше видавництво «Детгиз» випустило другу збірку оповідань Носова - «Сходинки».

 

Сам Микола Миколайович згадував, що почав писати зовсім випадково - спершу просто розповідав казки своєму маленькому синочкові і його друзям. Як бачимо, проблема вибору цікавих дитячих книжок завжди займала розуми батьків!

 

 

«Поступово я зрозумів, що складати для дітей - найкраща робота, вона вимагає дуже багато знань, і не тільки літературних ...»

 

Микола Носов щільно цікавився психологією дітей, вважав, що «до дітей потрібно ставитися з найбільшим і дуже теплим повагою», напевно, тому його книги знаходили і знаходять такий великий відгук у дитячій аудиторії.

 

У 1947 році вийшов дитячий збірник «Веселі розповіді». Носов писав і для підлітків - широку популярність завоювали повісті «Весела сімейка», «Щоденник Колі Синіцина», «Вітя Малєєв в школі і вдома». У 1952 році Микола отримав престижну Сталінську премію третього ступеня за написання повісті «Вітя Малєєв в школі і вдома». А через два роки за цією повістю було знято дитячий художній фільм «Двоє друзів».

 

У наступні три роки Микола Миколайович Носов публікувався досить часто і активно. Його книги полюбилися юної публіки. Короткі, часом чітко сконструйовані, завжди дуже детальні, ці історії оспівували в дітях чесність, почуття товариськості, чуйність, засуджуючи такі погані якості, як заздрість, марнославство, грубість. 

Але, звичайно ж, особливу любов читачів завоювали книги про Незнайку. Казкові твори Миколи Носова про Незнайка почалися казкою «Винтик, Шпунтик і пилосос». Потім була написана знаменита трилогія, до якої увійшли повісті «Пригоди Незнайка та його друзів», «Незнайко в Сонячному місті» і «Незнайко на Місяці». У той час ці книги справили фурор, та й зараз читаються захлинаючись - з великим інтересом, захоплюючи за собою увагу юного читача.


Скуйовджений чоловічок у синій капелюсі став символом дитинства для декількох поколінь юних читачів. Перші 2 книги - класичний приклад дитячої книги Носова, в якій захоплюючий і веселий сюжет в той же час ненав'язливо доносить до маленького читача базові морально-етичні норми. А ось третя книга серії, «Незнайко на Місяці», стоїть осібно в ряду стандартної дитячої та підліткової літератури. У ній простежується елемент антиутопії, жанру, не тільки забороненого в Радянському Союзі, але ще і не призначеного для маленьких читачів. Проте, талант Миколи Миколайовича забезпечив книзі і видання, і успіх, а читачі отримали можливість вникнути в ази політекономії і усвідомити принцип дії тоталітарної олігархії.


Микола Миколайович Носов писав не тільки для дітей. У 1969 році виходить збірка сатиричних оповідань «Іронічні гуморески», які торкалися питань сучасної літератури ( «Про літмастерстве», «Поговоримо про поезію», «Трактат про комедії»), російський алфавіт ( «А, Б, В ...»), відносини вчителя і учня ( «Другий раз у перший клас»), соціальні теми - міщанство ( «Ще про одне, всім обридлому питанні»), взаємини батьків і їх дітей ( «чи потрібно називати батьків предками і про інших подібних питаннях») і т . д.

 

 

У квітні 2018 року в Святошинському районі Києва нова вулиця названа на честь Миколи Носова.

 

Цитати

"Звичайно, у бідняків грошей немає, тобто у них немає великих грошей. Якщо у них і є, то які-небудь жалюгідні копійки. Але бідняків-то адже багато! Якщо кожен бідняк нашкрябає хоч невелику суму да принесе нам, то у нас збереться порядна капіталець і ми зможемо добре поднажіться. "


"Нарешті, він все ж набрався хоробрості настільки, що зважився зізнатися у власній боягузтва."


"Кожен, хто купував« Газету для дурнів », говорив, що він купує її не тому, що вважає себе дурнем, а тому, що йому цікаво дізнатися, про що там для дурнів пишуть. До речі сказати, газета ця велася дуже розумно. Все в ній навіть для дурнів було зрозуміло. в результаті «Газета для дурнів» розходилася в великих кількостях. "

 

Повертаючись до питання, позначеному у вступі, інтернет-магазин дитячих книг «Кіндербук» може порекомендувати вам і, звичайно-ж гаряче рекомендує чудові книги М.М. Носова.


Познайомитися з творчістю гаряче-коханої дитячого письменника можна в рубриці «Казкові повісті й оповідання / Микола Носов»

https://www.kinderbook.com.ua/skazochnye-povesti-rasskazy-do-9-let/nosov-n/


Якщо ви вже знайомі з книгами Носова, рекомендуємо вам звернути увагу на сучасні збірники та чудові перевидання класики дитячої літератури. Впевнені, нове оформлення, чудова якість друку і сучасні ілюстрації вразять вас і ваших дітей! Книги Носова - сучасний бестселер і чудовий подарунок дитині!


Звертаємо вашу увагу, що на більшість книг Миколи Миколайовича Носова якраз зараз діють аукціонні ціни - знижка в 5 і більше відсотків!

 

Коментувати